Të gjitha kategoritë
EN

home>Qendra e Lajmeve

Parku Kombëtar - Mali XueDou

Time: 2020-08-27 Klikime: 19

Në mëngjesin e nëntorit, ajri është i ftohtë. Në këtë sezon vjeshtor, departamenti ynë organizoi një aktivitet të ngjitjes në mal-mali XueDou. Qëllimi i aktivitetit është të thyejë hendekun midis departamenteve përmes kësaj ndërtese të grupit, të përmirësojë komunikimin midis departamenteve dhe të rrisë kohezionin e ndërmarrjeve.

Pamja malore Xue Dou ndodhet në skajin lindor të Siming. Maja është afro 1000 metra mbi nivelin e detit. Isshtë përqendruar në tempullin antik të sinusit të dëborës dhe Ujëvarën Qianzhang. Ajo është e rrethuar nga male dhe ka dhjetëra milje në mes.

Vendpushimi veror - Xianglianggang, ka një temperaturë mesatare vjetore prej vetëm 16 gradë Celsius. Ka reputacionin e "asnjë vere në qershor". Chiang Kai-shek dëshironte të ndërtonte një "mal të dytë" për turizmin. E ndërtuar në Dinastinë e vonë Han dhe Dinastinë e hershme Jin, Tempulli Taoist Maitreya ishte i njohur si një nga "Dhjetë tempujt e Budizmit Zen" në Dinastinë Song. Ai gëzonte një status të caktuar në botën budiste. Në 1984, u caktua nga Kryetari i Shoqatës Kombëtare Budiste, Zhao Puchu. Një nga pesë malet e famshme Budiste.

Pavioni nën liqen ka një pamje natyrore dhe të bukur. Lugina Qifeng ka një larmi liqenesh dhe malesh të butë dhe interesantë, dhe ajri është i freskët, cilësia e ujit është e shkëlqyeshme dhe peshku është i pasur me fruta. Njollat ​​e famshme janë breshkat e shtrira në kallamar dhe jeshile. Eksplorimi i ujit, ishulli i shahut, etj. Tani, litari i Liqenit Qianzhangyan-Tingxia është hapur zyrtarisht, gjë që bën që tre pikat skenike të formojnë një linjë turistike rrethore dhe të komunikojnë me njëri-tjetrin. Vendi skenik është i pasur dhe shumëngjyrësh.

Ejani në rrëzë të malit, shikoni përreth, malet janë të valëzuara dhe të harlisura. Duke parë lart, ne mund të shohim malin XueDou si një shpatë drejt në qiell. Ne e morëm makinën deri në majën më të lartë, pastaj shkojmë nga lart poshtë, përmes një shumëllojshmërie ujëvarash që rrjedhin drejt poshtë, dhe më pas në Shkëmbin Qianzhang, shkëmbinjtë si një thikë, uji si një leckë, lulet e spërkatura formojnë një copa mjegull uji, në diell, ylberi i shtypur në shkëmb, është spektakolar. Pastaj morëm teleferikun dhe pamë malet e larta të gjelbërta dhe lumin e gjatë. Skena e bukur është shtypur në mendjet e secilit prej nesh.

Më në fund, edhe pse secili prej nesh është i lodhur, ne jemi akoma të lumtur të kthehemi.

3