Të gjitha kategoritë
EN

home>Qendra e Lajmeve

Spitali Huoshenshan: Shpejtësia kineze në një garë kundër vdekjes

Time: 2020-08-27 Klikime: 44

Sa kohë duhet për të ndërtuar një spital?

Dhjetë ditë dhe dhjetë netë.

Nga 24 janar 2020 deri në 2 shkurt 2020, një spital me dizajn shkencor dhe pajisje të pajisura mirë u ngrit. Ai quhet "spitali Huoshenshan" dhe mban shpresat e njerëzve për të larguar murtajën me zotin e zjarrit të chu.

Kjo është një shpejtësi e infrastrukturës që trondit të gjithë. Kjo është një shpejtësi e infrastrukturës që trondit të gjithë. Pas kësaj mrekullie "çmendurie infrastrukture", nuk ka zot. Eshtrat e saj janë formuar nga hulumtimi i ekspertëve të panumërt dhe mishi i saj është bërë nga punëtorë të zakonshëm të panumërt në tokë që derdhën punën e vështirë brenda natës.

Sipas raporteve të lidhura, gjatë periudhës së pikut të ndërtimit të spitalit Huoshenshan, më shumë se 4,000 punëtorë ndërtimi punuan në një ndërrim 24-orësh, dhe gati një mijë makineri dhe automjete në shkallë të gjerë po funksiononin brenda natës. Kur njerëzit kanë rënë në gjumë, këta heronj të panjohur ende po luftojnë në vijën e parë të ndërtimit, koha më e gjatë e punës është madje më shumë se 20 orë.

Kissinger dikur shkroi në "Për Kinën": "Kina është gjithmonë e mbrojtur mirë nga më të guximshmit prej tyre." Vulkani që mbron me të vërtetë kombin kinez nuk është bekimi legjendar, por ai. Mijëra punëtorë kinezë të paepur, të paepur, ishin nën llambat inkandeshente të ndezura tërë natën.

Më 24 janar 2020, në kohën e pragut të Vitit të Ri, bashkimit familjar dhe dolli, shumë punëtorë spontanisht u turrën në "fushën e betejës" nga i gjithë vendi. Ata vendosën me ngut shkopinjtë, lanë të dashurit e tyre dhe
madje shkroi një letër lamtumire me lot.

Midis tyre, ka dekorues, muratorë, ushtarë dhe shoferë. Të gjithë janë njerëz të zakonshëm. Por janë këto forca të zakonshme që mbledhin shpresë për mrekulli.

Wu Xiaohong, një punëtor ndërtimi në Wuhan, i thirri punëtorët menjëherë pasi morën njoftimin dhe nxitoi në vendngjarje pa hezitim. Kur reporteri pyeti, "A mund ta duroni atë në shtëpi?" Ajo tha: “Asgjë nuk ngurron. Meqenëse jemi kinezë, duhet të shkojmë kudo që të jemi! "

Asnjë dimër nuk është i pakapërcyeshëm dhe asnjë pranverë nuk do të vijë. Besohet se kjo "fuqi vullkanike" që mbart gjak dhe lot në fund të fundit mund të mbrojë kombin kinez nga mposhtja e virusit dhe kalimi i krizës.

1