Të gjitha kategoritë
EN

home>Qendra e Lajmeve

Sezoni Arbutus

Time: 2020-08-27 Klikime: 42

Solshtë solstici i verës kur cikadat po këndojnë përsëri. Bajamet në të gjithë kodrat dhe fushat hapin gjithashtu fytyrat e tyre të qeshura. Në cikadat e zhurmshme, bajamet lëshojnë hijeshinë e tyre unike.

Rënie shi si mëndafshi, Arbutus thith me lakmi vesën e pranverës. ata shtrijnë degët e tyre gjithnjë të gjelbërta, gjethet e ngushta të gjata qeshin në mjegull dhe shi.

Në mes të qershorit, arbutusi i thartë dhe i ëmbël janë pjekur, pemët janë plot arbutus, ashtu si një varg margaritar i kuq vezullues, i mbushur me male të gjelbërta.

Arbutët janë të rrumbullakët, sipërfaqe të mbuluar me ferra të vogla. Kur rritet pjekur gradualisht, gjembi bëhet i butë dhe i rrafshuar gradualisht. Vendosni një në gojë, në majë të gjuhës për të prekur gjembin e butë të bajames, do të ndiheni delikat dhe të butë. Hidhni një pickim të butë, shija e thartë dhe e ëmbël do të endet mes buzëve dhe dhëmbëve, hapni stomakun dhe nuk lejoni të ndaleni .

Bajamet ishin së pari të kuqe të lehta, pastaj të kuqe të errët, të fundit gati të zeza. Nuk është në të vërtetë e zezë sepse është shumë e kuqe, kështu që duket e zezë. Butësisht kafshojeni atë, ju mund të shihni mishin e kuq të ndezur, buzët dhe gjuhën në të njëjtën kohë të lyer nga lëngu i kuq i ndezur. Asnjë arbutus të pjekur nuk është i thartë, arbutusi i pjekur është i thartë dhe i ëmbël, sa më shumë që hani, aq më shumë dëshironi të hani.

Rënie shi si mëndafshi, Arbutus thith me lakmi vesën e pranverës. ata shtrijnë degët e tyre gjithnjë të gjelbërta, gjethet e ngushta të gjata qeshin në mjegull dhe shi.

Arbutus është si jeta, e thartë, e ëmbël, e zbehtë, e ndritshme dhe e mbuluar në çdo cep të jetës.

Në udhëtimin e jetës, do të hasim gjëra të ndryshme për të takuar një larmi njerëzish, do të përjetojmë ulje dhe ngritje, kjo është gjurma e jetesës sonë. Por jeta është gjithmonë në duart tuaja, duke bërë atë që dëshironi të bëni dhe të jeni të lumtur çdo ditë. Njerëzit jetojnë tani dhe të jenë të lumtur në kohë.

pt2019_06_20_16_00_14